Instalacje gazowe, zaraz obok instalacji elektrycznych, to układy w naszym domu wymagające specjalnego traktowania.

W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym coraz rzadziej stosuje się instalacje gazowe. W ich miejsce stosuje się prąd elektryczny. Jednak ciągle gaz można spotkać w starszych budynkach mieszkalnych - kamienicach lub blokach.


Nowo budowane domy jednorodzine coraz częściej wyposażone w skojarzone źródła ogrzewania, których częścią jest ogrzewania gazowe. Gaz jest paliwem stosunkowo tanim i ekologicznym.


Zaprojektowanie odpowiedniej instalacji gazowej wymaga wiedzy i doświadczenia tak aby w okresie użytkowania instalacji nie powodowała żadnych problemów. Fachowiec, który projektuje lub świadczy usługi montażu instalacji gazowych musi posiadać uprawnienia do projektowania, montażu i serwisu instalacji gazowych, podobnie jak elektryk do pracy z instalacjami elektrycznymi.


Podobnie jak w przypadku instalacji elektrycznych, instalacja gazowa podlega obowiązkowemu przeglądowi co najmniej raz do doku. Przeglądu może dokonać fachowiec z uprawnieniami gazowymi, którego znaleźć można na fachowisko.pl.


Wykorzystując gaz w domu należy zadbać o sprawność instalacji gazowej oraz wszystkich innych urządzeń pracujących na to paliwo takie jak kuchenki gazowe, piece C.O. i C.W.U. Nie wolno również zapominać o bezpieczeństwie domowników. Warto wyposażyć swój dom w czujniki gazu oraz czujniki tlenku węgla (CO, tzw. “czad”).


Poprawnie zaprojektowana instalacja gazowa to oszczędności, komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

  • Najbliższe
  • Najwyżej ocenione
  • Najnowsze