Ogrzewanie w domu

to w naszym klimacie podstawa. Chociaż zimy są coraz cieplejsze to w dalszym ciągu odpowiedni system ogrzewania to pierwsza rzecz o której myślimy przy budowie lub remoncie domu.


W obecnych czasach ogrzewanie nie tylko musi być efektywne ale i ekonomiczne. Pośród wielu rozwiązań wyróżnić możemy dwa najpopularniejsze - ogrzewanie podłogowe oraz konwencjonalne centralne ogrzewanie zbudowane na sieci grzejników w domu.


Coraz większy procent inwestycji wyposażonych jest już w ogrzewanie podłogowe, które charakteryzuje się o wiele większą wydajnością i niższymi kosztami niż ogrzewanie oparte na rozwiązaniu grzejnikowym. Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie pomieszczenia całą jego powierzchnią, przez co czas nagrzewania jest o wiele krótszy oraz wydatek energetyczny jest o wiele niższy. Ten typ ogrzewania idealnie nadaje się do zasilania pompą ciepła. Alternatywnym typem ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie foliami grzewczymi.


W przypadku ogrzewania grzejnikami należy odpowiednio dobrać moc grzejników do kubatury pomieszczenia. Zbyt mała moc grzejników powodować będzie niedogrzanie domu oraz zbytnie obciążenie pieca. Za duża moc grzejników sprawi, że pomieszczenia będą przegrzane, a ogrzewanie przestanie być ekonomicznie opłacalne. W tym rozwiązaniu technologicznym wymagany jest piec spalinowy - węgiel, ekogroszek, pellet, gaz ziemny lub inne paliwo. W tym miejscu warto zastanowić się nad wpływem pieca na jakość powietrza w okolicy. Coraz więcej osób decyduje się na montaż lub modernizację pieca na ekologiczne rozwiązania, w tym te związane z odnawialnymi źródłami energii.


Niezależnie od typu ogrzewania pod rozwagę należy wziąć budowę instalacji ogrzewania. Podstawą wyboru rodzaju instalacji jest stan i rodzaj budynku. Jeżeli jest to mieszkanie w bloku zazwyczaj zastaniemy instalację tradycyjną grzejnikami. Jeżeli jest to dom to oprócz grzejników można spotkać ogrzewanie podłogowe.


Każdą instalację ogrzewania (ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie konwencjonalne lub inne) należy odpowiednio serwisować i modernizować. Z racji na skomplikowane urządzenia obsługujące do napraw należy wezwać fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Odpowiedni serwisant to gwarancja długoletniej bezawaryjnej pracy ogrzewania.

  • Najbliższe
  • Najwyżej ocenione
  • Najnowsze