Coraz

wyższe ceny energii elektrycznej, ciągłe zaostrzanie norm emisji spalin oraz stale pogarszająca się jakość powietrza wymusza na nas inwestowanie w odnawialne źródła energii. Fotowoltaika jest obecnie najpopularniejszym sposobem na domową elektrownię. Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiki pokryje do 100% zapotrzebowania domu na energię elektryczną.


Decydując się na instalację paneli słonecznych musimy pamiętać o kilku rzeczach. Pierwszą z nich jest wybór odpowiedniego wykonawcy, która korzysta z materiałów najwyższej jakości. Jakość paneli słonecznych idzie w parze z ceną. Tańsze panele będą oferowały mniejszą moc przez co wydajność całej instalacji będzie niższa niż założona w projekcie. Drugą rzeczą, o której nie wolno nam zapominać to powierzchnia dachu oraz jego kierunek. Najlepszym miejscem do instalacji paneli jest dach płaski. Dzięki takiemu usytuowaniu zyskujemy praktycznie 100% wydajność przez cały dzień. W przypadku dachów ze spadami wybierzmy ten spad, który jest najlepiej wyeksponowany na słońce. Trzecią rzeczą to systemy sterowania wraz z falownikiem. Urządzenia te przekształcą prąd stały wyprodukowany przez panele w prąd przemienny 230V zdatny do wykorzystania w naszym domu.


Pamiętajmy również o kwestiach formalnych. Każda instalacja fotowoltaiki musi być podłączona do istniejącej sieci elektroenergetycznej. W zależności od operatora, mogą występować różnice w warunkach sprzedaży i zakupu energii elektrycznej.


Planując instalację fotowoltaiki zaplanujmy ją w połączeniu z innymi urządzeniami elektrycznymi w domu. Warto skojarzyć energię słoneczną wraz z ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła oraz rekuperacją, tak aby maksymalnie wykorzystać potencjał instalacji fotowoltaicznej.


Koszt inwestycji jest niemały i różni się w zależności od rodzaju paneli ich ilości oraz sprzętu sterującego. Jednak w ujęciu całościowym miesięczny koszt inwestycji nie będzie większy niż spodziewany rachunek za prąd i/lub gaz wykorzystywany do utrzymania naszego domu. Odpowiednio zoptymalizowana instalacja zwróci się po około 5-8 latach. Później działa na naszą korzyść, a rachunki za energię elektryczną są bliskie zeru.

  • Najbliższe
  • Najwyżej ocenione
  • Najnowsze