Dekoracja okien

to jedna z podstawowych kwestii podczas aranżacji wnętrza. Wybór rodzaju dekoracji, kolorystyki zależy od preferencji inwestora, miejsca montażu oraz budżetu.


Wśród najpopularniejszych sposobu na aranżację przestrzeni okien spotkać możemy rolety, plisy, firany i zasłony. Montaż firan i zasłon wymaga użycia karnisza lub szyny z żabkami. Montaż rolet oraz plis odbywa się zazwyczaj do listew przyszybowych w skrzydle okna.


Jak należy wykonać montaż karnisza?


Montaż karniszy odbywa się wg. kilku prostych zasad montażu. Długość karnisza powinna być większa o około 30-40 cm dłuższa niż szerokość okna, tak aby po każdej ze stron karniszy wychodził poza okno o 15-20 cm. Drugą podstawową zasadą jest montaż karnisza min 5 cm ponad wnęką okna. W przypadku szyny montaż odbywa się na suficie.


Do dekoracji okien możemy użyć karniszy i rolet elektrycznych. Montaż karniszy elektrycznych wygląda tak samo jak zwykłych karniszy z tą różnicą, że wymagają zasilania elektrycznego. W przypadku rolet elektrycznych montaż zazwyczaj prowadzony jest na na nadprożu. Dostępne są rolety bateryjne, które montuje się tak samo jak rolety klasyczne z tą różnicą, że sterowane są zdalnie.


Montaż rolet zewnętrznych lub antywłamaniowych.


Montaż rolet zewnętrznych wymaga szczególnej staranności gdyż montaż ingeruje w elewację budynku. Podczas montażu należy odpowiednio usunąć fragment elewacji tak aby zrobić miejsce dla kasety rolety, a następnie miejsce trzeba zabezpieczyć żeby nie tworzyły się mostki termiczne.


Dobór firan i zasłon to już kwestia gustu inwestora. Koszty tkanin wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr bieżący tkaniny. Długość zasłony lub firany powinna być taka aby materiał delikatnie opierał się o podłogę - przyjmuje się długość o 2 cm większą niż wynosi całkowita odległość karnisza od podłogi.


Fachowca do doboru sposobu dekoracji i materiałów użytych do wykończenia okien szukajmy wśród architektów wnętrz oraz firm zajmujących się montażem rolet, plis lub karniszy.

  • Najbliższe
  • Najwyżej ocenione
  • Najnowsze