Przydomowy taras lub ogrodowa altana jest połączeniem między domem a ogrodem.

Taras lub altana musi być on wykonana spójnie z domem i ogrodem. Jest miejscem, które otwiera nasz dom dając nam możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu. Długie letnie wieczory najlepiej spędzać na tarasie, całkowicie zapominając o codziennych problemach i obowiązkach.


Podejmując się budowy ogrodowego miejsca wypoczynku pamiętajmy o jego przemyślanym projekcie. Jest kilka rzeczy, które należy przemyśleć przed podjęciem prac.


O ile w przypadku altany, sprawa jest ułatwiona przez praktycznie dowolne usytuowanie altany, tak w przypadku tarasu trzeba rozważyć kilka aspektów. Pierwszym i najważniejszym jest położenie. Jeżeli lubimy przyjemny cień i nie lubimy upalnego popołudnia dobrym wyborem będzie strona południowa. Wówczas w południe będzie dużo słońca, a wraz ze zbliżaniem się godzin popołudniowych ilość słońca będzie się zmniejszać co w efekcie na wieczór da nam wychłodzoną i komfortową przestrzeń. Jeżeli lubimy kąpiele słoneczne idealnym wyborem będzie strona południowo-zachodnia lub zachodnia gdzie do samego zachodu słońca będziemy mieć taras lub altanę zalany słońcem. Projektując nowy dom mamy praktycznie pełną dowolność w usytuowaniu tarasu lub altany, jednak dobudowując taras to już istniejącego domu mamy ograniczone możliwość dlatego też jeżeli położenie nie pasuje do naszych preferencji należy tak zaprojektować odpowiednia osłony aby taras spełniach w 100% nasze oczekiwania.


Drugim aspektem do rozważenia podczas planowaniu tarasu są naszego upodobania i domowe zwyczaje. To od nich zależy czy taras będzie miejscem do wypoczynku w ogrodowej ciszy, miejscem zabaw dla dzieci czy miejscem do którego będziemy zapraszać przyjaciół.


Trzecim aspektem jest technologia z jakiej wykonany będzie taras lub altana. W zależności od stylu ogrodu, domu i preferencji inwestora konstrukcja może być wykonana całkowicie z drewna, z posadzką z terakoty, betonową lub drewnianą. Jako przesłony możemy zastosować markizę lub pergolę.


Wykonanie usługi budowy tarasu / altany warto zlecić firmie, która podejmie się nie tylko budowy ale i projektu wraz z ewentualną przebudową ogrodu tak aby całą przestrzeń przydomowa tworzyła spójna całość. Fachowiec przez cały proces budowy będzie w kontakcie z inwestorem, a wszelkie sugestie czy zmiany będą konsultowane na bieżąco.

  • Najbliższe
  • Najwyżej ocenione
  • Najnowsze