Pielęgnacja roślin to różnego rodzaju czynności, które mają wpływ na ich właściwy rozwój.

Jednym z nich – a także pierwszym w kolejności – jest ich sadzenie. W jaki sposób powinno robić się to krok po kroku?


Sadzenie - krok po kroku


W pierwszej kolejności należy oczyścić stanowisko, na którym ma zostać zasadzo-na dana roślina, pozbywając się darni, kamieni oraz wszelkiego rodzaju odpadków. Następny etap stanowi wykopanie dołka. Ważne, aby był on nieco szerszy oraz głębszy niż bryła korzeniowa. Na dnie umieścić można warstwę kompostu. Roślinę należy ostrożnie umieścić w dołku, unikając wyginania czy łamania korzeni. Udeptujemy podłoże wokół niej, podlewamy i dosypujemy ziemi, tak aby uzyskać równy poziom gruntu.


Niemniej istotnym zabiegiem z zakresu pielęgnacji roślin jest ich podlewanie. O jakich podstawowych zasadach warto tu pamiętać? Rośliny najlepiej podlewać rzadko, lecz obficie, zwilżając podłoże na głębokość około 10-15 centymetrów. Należy to robić niewielkimi porcjami, tak by woda była w stanie powoli wsiąkać w glebę. Nigdy nie powinno się dopuścić do zalegania wody w podłożu. Zalane korzenie mogą bowiem zgnić, przyczyniając się do zamierania rośliny. Niewskazane jest także zraszanie liści, które to doprowadzić może do rozwoju różnego rodzaju chorób grzybowych.


Jako że prowadzenie ogrodu jest czynnością praco- oraz czasochłonną, usługi ogrodowe warto powierzyć fachowcom dysponującym niezbędną wiedzą oraz doświadczeniem. Ich prace obejmować mogą zarówno zakładanie ogrodu, jak i poziomowanie ogrodu, wykończenie ogrodu czy karczowanie krzewów.

  • Najbliższe
  • Najwyżej ocenione
  • Najnowsze