Wycinanie drzew

nigdy nie jest przyjemnym procesem. Drzewa niosą ze sobą bardzo dużo dobrego. Oczyszczają powietrze, produkują cenny tlen, w upalne dni dają cień.


Niestety są sytuacje gdy jesteśmy zmuszeni podjąć decyzję o wycięciu drzewa. Drzewa chore zagrażają innym drzewom. Pasożyty, korniki i inne choroby przenoszą się pomiędzy drzewami, zarażając je i niszcząc. Im wcześniej interweniujemy tym szybciej i skuteczniej wyleczymy obszar z występujących na nim chorób. Drzewa rosnące na planowanym placu budowy również muszą zostać wycięte aby można było w tym miejscu postawić nowy dom.


Wycinka drzew nie oznacza zawsze całkowitego usunięcia rośliny. Drzewa rosnące pod liniami wysokiego napięcia lub w bliskiej odległości od budynków wymagają okresowego przycinania tak aby nie stwarzały zagrożenia przerwania linii energetycznej lub uszkodzenia elewacji budynków.


Istnieją co najmniej dwie metody wycinania drzew. Jedna z metod to ścięcie drzewa u podstawy. Wybierając ten sposób musimy zapewnić miejsce swobodnego upadku całego pnia drzewa w bezpieczny sposób, tak aby nie wyrządzić szkód w okolicy. Druga metoda to wycinanie drzewa fragmentami, zaczynając od czubka drzewa. Ta metoda jest sugerowana w miejscach gdzie swobodne obalenie drzewa jest ryzykowne z uwagi na otoczenie. W tej metodzie odcina się w pierwszej kolejności fragmenty gałęzi a następnie fragmenty pnia. Wycinanie wysokich drzew nie obędzie się bez firm wykonujących usługi wysokościowe.


Należy też mieć na uwadze, że wycięcie drzewa wymaga zezwolenia miejscowych władz. Zgodnie z ustawą pozwolenia nie wymaga się gdy na wysokości 5 cm obwód pnia nie przekracza: 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego, 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.


W obecnych czasach, gdzie zanieczyszczenie powietrza przekracza wszelkie dopuszczalne normy, drzewa są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Pamiętajmy aby na każde ścięte drzewo posadzić przynajmniej jedno nowe.

  • Najbliższe
  • Najwyżej ocenione
  • Najnowsze