Równe

i gładkie ściany to podstawa prac przy wykończeniu mieszkania lub domu, szczególnie gdy decydujemy się na malowanie ścian. Uzyskanie takiej powierzchni wymaga doświadczenia, cierpliwości i odpowiednich narzędzi. Oczywiście szpachlowanie ścian można przeprowadzić samodzielnie jednak zadanie to nie należ do łatwych.


Jak przeprowadza się gładzenie ścian? Przede wszystkim ściana musi być odpowiednio przygotowana. Na murze musi znajdować się tynk. Fachowiec przystępując do procesu szpachlowania ścian w pierwszą czynnością jest odpowiednie zabezpieczenie ściany tj. gruntowanie. Proces ten zabezpiecza podłoże np. przed nadmiernym wnikaniem wilgoci, odparzeniom tynku lub pękaniem. Następnie wykonawca przystępuje już do nakładania pierwszej warstwy gładzi gipsowej, która ma za zadanie wypełnić ubytki w tynku i wyrównać większe nierówności. Po wyschnięciu i wstępnym wyszlifowaniu i odpyleniu można przystąpić do drugiej warstwy tzw. “na gotowo”. Po wyschnięciu drugiej warstwy następuje żmudny i precyzyjny proces szlifowania. Wykonuje się go ręcznie za pomocą papieru ściernego lub wygodniej za pomocą siatki. Profesjonaliści korzystają ze specjalnego urządzenia zwanego “żyrafą” podłączonego do odkurzacza przemysłowego. Dzięki temu zyskujemy czas oraz znacznie ograniczamy pylenie, ponieważ proces szlifowania jest bardzo uciążliwy pod względem powstającego pyłu.


Kiedy ściany wymagają położenia gładzi gipsowych? Zawsze wtedy gdy planujemy wykonać malowanie ścian. Wówczas wymagane są dwie warstwy aby uzyskać efekt idealnie gładkich i równych ścian. W przypadku tapetowania nie jest konieczna druga warstwa ponieważ ważne jest aby podłoże było równe, pozbyte znacznych nierówności i ubytków. Przyjmuje się, że w pierwszej kolejności gładzi się sufity. Ściany szpachluje się od podłogi do sufitu w kierunku od okna do najdalszego punktu. Taka kolejność wyeliminuje ryzyko uszkodzenia lub zabrudzenia powierzchni już wyszpachlowanej.


UWAGA

Gładzie gipsowe są delikatnym materiałem, więc aby uzyskać idealny efekt należy zawsze używać czystych narzędzi ponieważ nawet niewielka ilość zabrudzeń może spowodować powstanie grudek gipsu, które zepsują efekt końcowy.

  • Najbliższe
  • Najwyżej ocenione
  • Najnowsze