Drewno

jest tanim, znanym od tysięcy lat materiałem budowlanym. Jest szeroko dostępne i łatwe w obróbce. Spotkać można kilka rodzajów drewna wykorzystywanych do budowy konstrukcji drewnianych są to drewna takie jak sosnowe, dębowe, bukowe i inne. Jeżeli mamy do wykonania np. wiatę garażową, szopę ogrodową, schody, antresole etc. z pomocą przyjdzie stolarz, który wykona odpowiednią konstrukcję drewnianą.


Typów konstrukcji drewnianych jest bardzo dużo. Od drobnej zabudowy meblowej, przez schody, konstrukcje wewnątrz budynków takie jak antresole, konstrukcje drewniane szkieletowe po więźby dachowe. Rodzaj wykorzystywanego drewna silnie zależy od typu konstrukcji. Najpopularniejszym drewnem wykorzystywanym przez np. dekarzy jest drewno sosnowe. Innym rodzajem drewna jaki można spotkać jest drewno dębowe lub bukowe.


Podczas projektowania konstrukcji należy wziąć pod uwagę typ budowanej konstrukcji, rodzaj drewna, sposób użytkownia, względy estetyczne i kosztowe. Wykorzystywane drewno musi być odpowiednio przygotowane. Nie może to być drewno ze świeżo ściętego drzewa. Taki materiał musi zostać poddany “leżakowaniu” aby uzyskać odpowiednią wilgotność drewna. Wykorzystanie drewna zbyt wilgotnego do wznoszenia konstrukcji może powodować wypaczanie i odkształcanie się profili drewnianych. Dodatkowo wybierając drewno należy zwrócić uwagę na to czy drewno będzie zabudowane czy widoczne. Od tego zależy też jakość drewna - wykończenie krawędzi oraz ilość sęków.

  • Najbliższe
  • Najwyżej ocenione
  • Najnowsze