Style

modowe co jakiś czas powracają. Niezależnie od branży style projektowe zmieniają się z roku na rok i nie raz powracamy do sprawdzonego wzornictwa sprzed kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Stylowe meble z epoki, modernistyczny design z lat sześćdziesiątych lub siedemdziesiątych to nierzadko poszukiwane białe kruki wśród projektantów wnętrz.


Niestety, wiele z mebli, które pamiętają burzliwe czasy wojenne, czasy PRLu najczęściej przetrwały w opłakanym stanie. Z pomocą przychodzą stolarze i tapicerzy, który profesjonalnie zajmą się renowacją mebli.


Odnowienie starych mebli wymaga od stolarza wiedzy jak zadbać o wiekowe drewno, jakiego obicia użyć aby przywrócić meblowi dawny blask. Renowacja wymaga również profesjonalnych narzędzi, których próżno szukać w skrzynkach narzędziowych w naszych domach. Stare meble wykonywane wg. starych technologii wykonane są zazwyczaj z litego drewna, które jest trwałe i które ze 100% powodzeniem można wielokrotnie odnawiać aby wyglądały jak nowe.


Największym problemem w remoncie starych mebli jest drewno zaatakowane przez szkodniki takie jak korniki. Wówczas stolarz musi wymienić część drewna na nowe - zdrowe. Może się jednak tak okazać, że mebla niestety nie da się już uratować.


Renowacja to proces żmudny i długotrwały. Tyczy się nie tylko odświeżenia drewna ale również z odnowieniem lub wymianą tapicerki. Odnawiane drewno musi być najpierw zeszlifowane aby pozbyć się wszystkich nalotów, zadrapań i innych uszkodzeń. Większe uszkodzenia szlifuje się ręcznie. Następnie stolarz przystąpi do wypełnienia ubytków szpachlą lub wymieni fragmenty uszkodzonej ramy. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie drewna tj. bejcowanie, lakierowanie. Dobór tapicerki w dużej mierze zależy od inwestora. W zależności od tego czy jest to tkanina czy skóra cena renowacji może się znacząco różnić.


Projektując przestrzeń lub już ją urządzając miejmy to na uwadze. Jeżeli posiadasz meble do renowacji, które przywołują najlepsze wspomnienia z dzieciństwa i nie tylko, poszukaj stolarza na fachowisko. Daj meblom drugie życie!

  • Najbliższe
  • Najwyżej ocenione
  • Najnowsze